Jesteś tutaj: » »

Porady techniczne

Czym jest kamera hemisferyczna?

Kamery megapikselowe hemisferyczne to kamery dookólne (360 stopni). Bazują one na specjalnych obiektywach typu "rybie oko", dużych przetwornikach CMOS i skanowaniu progresywnym. Połączenie tych technologii umożliwia rejestrowanie w bardzo wysokiej rozdzielczości pełnego obszaru wokół kamery. Zaawansowane oprogramowanie dostarczane z kamerą automatycznie przetwarza obraz dookólny na obraz standardowy. Użytkownik może płynnie obracać i zbliżać widok z kamery tak, jakby była to mechaniczna kamera obrotowa PTZ.

Podstawowa różnica w oferowanym poziomie bezpieczeństwa polega na tym, że mechaniczna kamera obrotowa PTZ uzyskuje fragment obrazu, na który jest skierowana, podczas gdy w kamerze dookólnej uzyskujemy obraz całego otoczenia kamery. Sterowanie PTZ w kamerze dookólnej odbywa się bez udziału elementów mechanicznych, dzięki czemu uzyskujemy większą szybkość ruchu i bezawaryjność kamery. Z drugiej strony, wadą są zniekształcenia obrazu i zoom cyfrowy, który przynosi nieporównywalnie gorsze rezultaty w stosunku do zbliżenia optycznego dostępnego w mechanicznych kamerach obrotowych PTZ.

Oprogramowanie do kamer hemisferycznych ma wbudowane wiele specyficznych funkcji. Oprócz detekcji ruchu, masek prywatności, alarmów sabotażowych, wizualnej automatyki, dostępne są funkcje takie jak zoom cyfrowy PIP i PAP, wizualny PTZ, automatyczna panorama 180 i 360 stopni, wyświetlanie i odtwarzanie obrazu pod różnymi kątami i poziomami zoom. Bardzo istotne jest to, aby użytkownicy lokalni i sieciowi mogli jednocześnie korzystać z różnych trybów działania i widoków kamery hemisferycznej.

Istotne jest również to, aby rejestratory zapisywały niezmodyfikowany obraz "rybie oko", czyli taki jak generuje kamera hemisferyczna. Dzięki temu, jak również dzięki dodatkowej funkcji znaku wodnego, nagrania z kamer hemisferycznych można wykorzystywać w materiałach dowodowych. Komputer przetwarza obraz "rybiego oka" dopiero w momencie odtwarzania zarchiwizowanego lub wyeksportowanego nagrania. Dzieje się tak zarówno lokalnie na rejestratorze, jak i przez sieć IP na stacjach monitorowania.

Wszystkie zdjęcia zamieszczone w tym artykule pochodzą z jednej kamery....wróć