Jesteś tutaj: » »

Obiektyw do kamery IP. Najważniejsze parametry

Obiektyw do kamery IP.  Najważniejsze parametry

Układ optyczny jakim jest obiektyw stanowi jeden z najważniejszych elementów kamery. Jest on niezbędny do projekcji obrazu na przetwornik, dlatego jego wybór jest niezwykle istotny. Aby dobrać obiektyw dostosowany idealnie do naszych potrzeb należy poznać ich podstawowe parametry.

Mocowanie

Typ mocowania obiektywu nie jest co prawda parametrem najważniejszym, jednak z całą pewnością jest cechą, którą dostrzeże każdy z nas. Do najczęściej spotykanych mocowań należą typy C oraz CS. Oba rodzaje mają tę samą średnicę i typ gwintu, różnią się jednak odległością płaszczyzny mocowania od przetwornika. Mocowanie typu CS jest bardziej uniwersalne, przy zastosowaniu specjalnego pierścienia obiektyw typu C można zainstalować do kamery z mocowaniem CS. Obiektywu CS do kamery z mocowaniem C zainstalować się nie da.Przyslony obiektywów
Obiektyw LC-M13F02820IR z mocowaniem CS.


Ogniskowa

Ogniskowa mierzona jest w milimetrach i oznaczona literą f (greckie ƒ). Jest to odległość w jakiej powstaje obraz obiektu położonego w nieskończoności od optycznego centrum obiektywu mierzona po osi optycznej. Ogniskowa oraz rozmiar przetwornika pozwalają określić kąt widzenia kamery. Co ważne wartość ogniskowej jest odwrotnie proporcjonalna do kąta widzenia kamery: przy długiej ogniskowej kąt widzenia jest wąski, a przy krótkiej - szeroki. Wielkość przetwornika jest wprost proporcjonalna do kąta widzenia kamery.

Przysłona

Przysłoną nazywamy system regulujący ilość światła przechodzącego przez obiektyw i padającego na przetwornik kamery. Im niższa wartość przysłony, tym większa ilość światła pada na przetwornik. Wyróżniamy obiektywy z przysłoną ręczną oraz automatyczną (tzw. Auto - Iris). Obiektywy bez przysłony były kompatybilne z prostymi kamerami i dziś raczej nie są już spotykane.Przyslony obiektywów
Przysłony w zależności od wartości apertury.


Apertura

Jasność obiektywu czyli apertura to wartość określająca w milimetrach średnicę otworu wyznaczonego przez listki przysłony. Wyższa wartość apertury to większa głębia ostrości obrazu generowanego przez kamerę. Apertura określana jest jako F i często podawana jest jako dwie wartości. Pierwsza z nich to maksymalne otwarcie przysłony, druga - minimalne.

Głębia ostrości

Jest to zakres dystansu na jakim obiekty odwzorowywane są wyraźnie i z zachowaniem ostrości konturów. Wyższa głębia ostrości to możliwość wyraźnego odwzorowania większej ilości obiektów znajdujących się na różnych planach. Niska głębia ostrości służy precyzyjnemu oddaniu detalu (jednego wyraźnego obiektu na niewyraźnym tle).Przysłony obiektywów
Wysoka głębia ostrości (po lewej) oraz niska głębia ostrości (po prawej).


Liczba transmisyjna obiektywu

Liczbą transmisyjną określana jest rzeczywista zdolność do przepuszczania światła przez obiektyw. Oznaczana jest ona literą T. Wartość ta uwzględnia wpływy wielu czynników na przepuszczania światła różnej częstotliwości, takich jak np. gatunek szkła oraz sposób polerowania.

Poza wymienionymi wyżej istnieją jeszcze inne parametry, które mają wpływ na trzymywanie obrazu przy zastosowaniu danego obiektywu (np. ostrość, kontrastowość obrazu itd.). Często nie są one jednak najważniejsze, a znajomość powyższych parametrów wystarczy do doboru odpowiedniego dla danej lokalizacji obiektywu.Obiektyw megapixelowy LC-M13VD550IR
Wysokiej klasy obiektyw megapixelowy LC-M13VD550IR.


Wśród obiektywów do kamer IP szczególną rolę odgrywają obiektywy megapikselowe. Zostały one wyprodukowane ze zwiększoną precyzją i cechuje je znacznie niższy stopień zniekształceń geometrycznych i niewielkiej deformacji fali świetlnej przechodzącej przez soczewki. Obiektywy megapikselowe pozwalają w pełni wykorzystać możliwości kamer megapikselowych, zdarza się bowiem, że mimo doskonałej jakości przetwornika kamera się nie uzyskuje odpowiedniej wyrazistości obrazu właśnie ze względu na niskiej jakości obiektyw.

Dobór obiektywu nie jest sprawą łatwą, dlatego w razie problemów ze znalezieniem odpowiedniego modelu zachęcamy do kontaktu z nami.


Zobacz również nasze inne artykuły