Jesteś tutaj: » »

Kamery HD - milowy krok w rozwoju systemów CCTV IP

W dzisiejszych czasach urządzenia pracujące w standardzie HD (High Definition) są powszechnie stosowane zarówno w naszych domach, jak i miejscach pracy. Dynamiczny rozwój technologii cyfrowych jest także zauważalny w branży CCTV, ponieważ to właśnie dzięki tym rozwiązaniom mamy dostęp do kamer sieciowych zdolnych do generowania obrazów w rozdzielczości powyżej miliona pikseli. Pojawienie się na rynku tzw. kamer megapikselowych otworzyło nowe możliwości dla sieciowych systemów telewizji przemysłowej, i tym samym zwiększyło ich przewagę nad instalacjami analogowymi.

Kamery sieciowe dysponujące obrazem o rozdzielczości powyżej miliona pikseli zwyczajowo określamy jako kamery megapikselowe. Dużą popularnością cieszą się kamery megapikselowe 1,3MP, które generują obraz w rozdzielczości mieszczącej się w rastrze 1280 x 1024 pikseli. Istnieją pewne nieścisłości w nazewnictwie tych nowoczesnych urządzeń dozorowych, ponieważ często kamery megapikselowe są określane jako kamery HD, jednak tylko w nielicznych przypadkach jest to słuszne nazewnictwo. Należy zaznaczyć, że nie wszystkie kamery IP mogące generować obraz w rozdzielczości powyżej jednego milion pikseli są kamerami HD. Aby kamera megapikselowa mogła być określona mianem kamery HD musi dostarczać obraz w rozdzielczości 1920x1080 pikseli (1080p) lub 1280x720 pikseli (720p) o proporcjach 16:9 (szeroki ekran) oraz cechować się częstotliwością odświeżania obrazu na poziomie minimum 25 kl./s (praca w czasie rzeczywistym). Jeżeli dana kamera megapikselowa spełnia powyższe wymagania może zostać określona mianem kamery HD. Warto także dodać, że wszystkie kamery HD są kamerami megapikselowymi, a tylko nieliczne kamery megapikselowe mogą być określane mianem kamer HD.

Zalety użytkowe kamer megapikselowych i HD (High Definition)


Podstawową zaletą użytkową kamer sieciowych dysponujące obrazem w rozdzielczości powyżej miliona pikseli jest możliwość uzyskania obrazów o bardzo dobrym odwzorowaniu szczegółów oraz jednoczesne wytwarzanie i transmisja obrazów o niższej rozdzielczości (np. QVGA 320x240, VGA 640x480 i SVGA 800x600), co pozwala na ich odpowiednie przystosowanie do konkretnych celów oraz do parametrów urządzeń wyświetlających obraz, np. do telefon komórkowego. Opcja tzw. wielostrumieniowości sprawia, że współczesne kamery megapikselowe są niezwykle funkcjonalnymi rozwiązaniami, które w łatwy sposób możemy przystosować do własnych potrzeb oraz parametrów sieci komputerowej.

Kamera HD Vivotek
fot. Przykładowa kamera HD Vivotek

Oczywiście możliwość wytwarzania obrazów o znakomitej, „dowodowej” jakości oraz o właściwych proporcjach nie jest jedyną zaletą tego typu kamer, ponieważ dysponują one także wieloma innymi funkcjami, dzięki którym wzrasta ogólna efektywność pracy systemów telewizji dozorowej. Większość tych funkcji dodatkowych jest bezpośrednio powiązana z układami procesorów sygnałowych DSP (Digital Signal Processor), które powszechnie są stosowane w kamerach megapikselowych. To właśnie dzięki tym nowoczesnym mikroprocesorom możemy maksymalnie wykorzystać wszystkie zalety wynikające z zastosowania technologii megapikselowej.  

Jedną z najważniejszych zalet wynikających z obecności procesorów DSP jest dostęp to funkcji związanych z inteligentną analizą treści obrazów, które w znacznym stopniu zwiększają skuteczność instalacji dozorowych budowanych w oparciu o kamery megapikselowe. Systemy inteligentnej analizy obrazu pozwalają m.in. na klasyczną detekcję ruchu, wykrywanie wtargnięć w obszary ograniczone niewidzialnymi liniami, wykrywanie obiektów poruszających się w określonym kierunku, wykrywanie faktu pojawiania się obiektów w określonym obszarze lub ich znikania z niego. Oprócz tego można spotkać się także z funkcją antysabotażową, która zwiększa niezawodność instalacji monitoringu, ponieważ skutecznie chroni kamery przed wszelkiego rodzaju próbami manipulacji. Wszystkie te funkcje mają na celu zautomatyzowanie części prac dozorowych, i tym samym zwiększenie skuteczności pracy zarówno operatorów, jak i samych systemów telewizji przemysłowej CCTV IP.

Dodatkowe korzyści wynikające z zastosowania kamer HD


  • Dwukierunkowa, dupleksowa transmisja sygnałów fonicznych pozwala na stworzenie systemu komunikacji głosowej pomiędzy miejscem, w którym zainstalowana jest kamera, a pomieszczeniem kontrolnym (tzw. monitoring akustyczny pomieszczeń, który jest doskonałym uzupełnieniem każdego profesjonalnego systemu nadzoru wideo).

  • Możliwość powiadamiania o wykrytych incydentach za pomocą poczty elektronicznej poczty elektronicznej z dołączonymi zdjęciami (skompresowanymi metodą JPEG) oraz jednoczesna dokumentacja tego incydentu w postaci materiału wideo zarejestrowanego w trybie pre- i postalarmowym na karcie pamięci zainstalowanej wewnątrz kamery (nie wszystkie kamery HD posiadają na swoim wyposażeniu czytnik kart SD/SDHC).

  • Możliwość przypisania różnym użytkownikom (o określonych poziomach uprawnień), dowolnie dobranych metod kompresji oraz ustalonych wartości rozdzielczości obrazów. Takie rozwiązanie pozwala na jednoczesną obserwację obrazów w jednej z lokalizacji, rejestrację materiałów wideo w innej lokalizacji, a także przeglądanie bieżących lub archiwalnych obrazów na urządzeniach przenośnych, takich jak telefony komórkowe nowej generacji.

  • Możliwość maskowania fragmentów obrazu (tzw. stref prywatności) polami w kształcie wieloboku, co pozwala na prowadzenie nadzoru wideo określonych obszarów bez naruszania prywatności obiektów oraz osób w nich przebywających (np. możemy wyłączyć okna bloku mieszkalnego, który znajduje się w polu widzenia kamery).

  • Wykorzystanie pamięci SD/SDHC umieszczonej w złączu znajdującym się wewnątrz kamery megapikselowej, pozwala na łatwe tworzenie kopii zapasowych nagrań z wydarzeń o charakterze alarmowym oraz zwiększa niezawodność działania kamery, ponieważ pozwala na zapis materiału wideo nawet w przypadku awarii centrum monitoringu.

  • Opcja zasilania PoE (ang. Power over Ethernet) to niezwykle użyteczne rozwiązanie, które pozwala na realizację zasilania kamery bezpośrednio z sieci komputerowej, co obniża koszty okablowania obiektu oraz ułatwia i skraca czas instalacji kamer.

  • Zdecydowana większość dostępnych na rynku kamer HD jest zgodna ze standardem ONVIF, dzięki czemu mogą efektywnie współpracować z innymi urządzeniami sieciowymi.


Zobacz również nasze inne artykuły