Jesteś tutaj: » »

Nowości Qualcomm - Snapdragon S4 i Adreno 4-core

Nowości Qualcomm - Snapdragon S4 i Adreno 4-core

Qualcomm przed końcem 2011 roku planuje wprowadzenie do oferty czterordzeniowego procesora Snapdragon o taktowaniu 2,5 GHz. Procesory tego typu zwykle kojarzyły nam się z komputerami, nie telefonami czy tabletami.

Procesor o nazwie S4 Class Snapdragon SoC integruje CPU oraz układ graficzny, który również wyposażono w cztery rdzenie. Taka kombinacja umożliwia wyświetlanie grafiki w rozdzielczości HD 1080P, wsparcie stereoskopowego 3D oraz oczywiście 3G i LTE dla urządzeń przenośnych nowej generacji. Cały układ wykonany zostanie w technologii 28 nm.

To nie jest jednak jedyna nowość w ofercie amerykańskiego producenta. Poza procesorami klasy S4, Qualcomm planuje wprowadzić 65 nm urządzenia klasy S1 o taktowaniu 1 GHz z procesorem graficznym Adreno 200 GPU i wsparciem 3G HSPA.

Nieco lepiej pod względem parametrów wypada 45-nm Snapdragon S2 do tabletów i high-endowych telefonów. Procesor pracować będzie z taktowaniem 1,4 GHz przy wspraciu układu graficznego Adrena 205. Całość zapewni pełne wsparcie dla HSPA+, rozdzielczość ekranu na poziomie 1024x768 lub 720p, Dolby 5.1 i stereoskopowe 3D.

Poza nową serią S4, rozwinięta zostanie również seria S3. Tutaj prym będzie wiodła wersja dwurdzieniowa o taktowaniu 1,5 GHz powiązana z układem graficznym Adrena 220. Podobnie jak poprzednik oferuje pełne HSPA+. Rozdzielczość ekranu na poziomie 1440x900 lub 1080p zbliża S3 do flagowego S4.

Pochodzący z najwyższej możliwej półki S4 będzie dostępny w wersjach jedno, dwu i czterordzeniowych. Pierwsze procesory trafią do producentów pod koniec roku, a w 2012 użytkownicy końcowi będą mogli cieszyć się nową, ekstremalną wydajnością swoich urządzeń. Prawdopodobnie pierwsze urządzenia z procesorami Snapdragon S4 zostaną zaprezentowane na Mobile World Congress 2012 w lutym.

Przy takim potencjale procesorów pozostaje pytanie, jak producenci oprogramowania sprostają nowym możliwościom.


Zobacz również nasze inne artykuły