Jesteś tutaj: » »

Euranet Picolo.net HD4 - krok w przód czy "strzał w kolano"?

Euranet Picolo.net HD4 - krok w przód czy

Do teraz nie istniał żaden sposób na zintegrowanie monitoringu analogowego zgodnego ze standardem HDcctv z oprogramowaniem zarządzającym systemami IP. Pierwszy krok w celu ujednolicenia systemów poczyniła belgijska marka Euresys.

Euresys jest głównie znany z dostarczania rozwiązań dozorowych dla linii produkcyjnych. Od pewnego czasu duńczycy starają się uzupełniać luki w ofertach wiodących producentów rynku CCTV. W tym wypadku jednak nowy produkt może okazać się mocno nietrafionym.

Wideoserwer Picolo.net HD4 oferuje użytkownikowi możliwość przeniesienia 4 kamer analogowych o standardzie HDcctv w świat kamer IP. Spełnione są wszystkie wymagania dla tego typu urządzeń. Jest wsparcie dla obrazu o rozdzielczości 1080p i ilości klatek na sekundę na poziomie 30. Jest wsparcie dla ONVIF, który już definitywnie wygrał walkę z konkurencyjnym standardem PSIA. W tym momencie dochodzimy do sedna, czyli co jest nie tak?

Technologia HDcctv powstała dużo za późno. Niejako stanowi odpowiedź na dynamiczny rozwój monitoringu IP o wysokich rozdzielczościach. Trochę jako łabędzi śpiew producentów popularnych "analogów", którzy wyraźnie dostrzegli przewagę monitorignu klasy IP HD nad tradycyjnymi rozwiązaniami. Teoretycznie, wideoserwer Picolo.net HD4 powstał po to, by zminimalizować koszta rozwoju instalacji monitorigu IP dzięki wykorzystaniu istniejących kamer HDcctv.

Nisza użytkowników analogowego monitornigu HD jest niewielka. HDcctv stara się zyskać popularność już po osiągnięciu pewnej pozycji rynkowej przez kamery megapikselowe. Dodatkowo, przez wideoserwer Picolo.net HD4 użytkownik traci jedyne dwie przewagi analogowego monitoringu HD nad cyfrowym.

Pierwszym jest brak opóźnień transmisji. Ciągły, analogowy format danych musi zostać zakodowany do postaci cyfrowej. Tylko takie działanie umożliwi integrację z systemami VMS, natywnie pracującymi w technologii IP. Bez tego, brak szans na rozbudowaną analizę obrazu. Żegnaj mrzonkom o braku opóźnień związanych z ograniczeniami przepustowości.

Drugim jest brak konieczności konfiguracji systemu. HDcctv jest standardem plug and play. Wystarczy podłączyć wtyczkę do gniazdka i można mieć pewność, że kamera będzie współpracować z rejestratorem, analogicznie do systemów o rozdzielczości PAL D1. Po zakupieniu Picolo.net HD4, konieczna będzie standardowa konfiguracja dla systemów IP.

Poza tym, pozostaje kwestia finansowa. Koszt wideoserwera Picolo.net HD4 to cennikowo okolice 3 000$. Dodajmy do tego koszt kamer HDcctv i nagle okazuje się, że przyszła pora przyznać się do nietrafionej inwestycji. Koszt przeprowadzenia przewodu koncentrycznego i skrętki UTP jest, pomijając cenę przewodu, taki sam, czyl o żadnej oszczędności w kładzeniu okablowania nie może być mowy. De facto, finalny koszt instalacji wideoserwera oraz kamer HDcctv przewyższy ogólny koszt instalacji kamer MPix IP.

W ramach podsumowania, streścimy krótko plusy i minusy posiadania enkodera HDcctv->IP:

  • Na plus: eliminacja konieczności używania konwertera ethernet-over-coax, co dotyczy szczególnie kamer zewnętrznych. Jest to kolejny element, który może ulec awarii i wymaga zabezpieczenia przed warunkami środowiskowymi.
  • Na minus: odległość skutecznej transmisji. W wypadku kamer HDcctv 1.0 i HD SDI można liczyć na skuteczną transmisję do 100 m. Przy konwerterach ethernet-over-coax bezstratna transmisja zachodzi na dystansie do 300 m.
  • Na minus: niedostatek dopracowanych rozwiązań HDcctv na rynku.
  • Na minus: jak zwykle rolę grają koszta. W rozliczeniu na pojedynczą kamerę HD4 wypda drożej niż rozwiązania ethernet-over-coaxial z górnej półki (około 600$ na kamerę przy założeniu faktycznej ceny sprzedaży HD4 na poziomie 2400$ i 400$ za pojedynczy konwerter E-o-C Veracity).
  • Na potencjalny plus: jeśli technologia HDcctv stanie się tańsza, sumaryczny koszt uruchomienia porównywalnych parametrycznie kamer IP i analogowych może okazać się taki sam, przy ogólnie prostszej infrastrukturze analogowej


Zobacz również nasze inne artykuły