Jesteś tutaj: » »

Porady techniczne

Kamery IP - podstawowe informacje

Kamery IP, inaczej określane również jako kamery sieciowe, to cyfrowe urządzenia wizyjne będące podstawowym elementem budowy każdego współczesnego systemu telewizji przemysłowej, w którym transmisja danych i zarządzanie instalacją jest realizowane poprzez sieć komputerową z protokołem IP (ang. Internet Protocol). Każda kamera sieciowa IP jest pewnego rodzaju połączeniem konwencjonalnej kamery z komputerem, dzięki czemu może zostać podłączona bezpośrednio do sieci IP. Kamery IP podobnie jak inne urządzenia pracujące w sieci komputerowej posiadają swój własny adres IP, służący do identyfikacji kamer w sieci LAN/WAN/Internet. Nieodłącznym elementem budowy wszystkich dostępnych w handlu kamer sieciowych IP jest serwer WWW i FTP, klient poczty elektronicznej oraz system zarządzania alarmami. Ponadto, bardzo duża część kamer IP przeznaczonych do zastosowań profesjonalnych (np. wymagające systemy nadzoru wideo CCTV IP) jest wyposażona w rozwiązania dodatkowe. Jedną z najczęściej spotykanych opcji dodatkowych jest system „inteligentnej” analizy obrazu, który realnie zwiększa skuteczność pracy współczesnych instalacji CCTV IP. Inną równie często spotykaną opcją dodatkową jest dwukierunkowa komunikacja audio, pozwalająca na akustyczne monitorowanie pomieszczenia, w którym pracuje kamera. Należy również zwrócić uwagę, że kamery sieciowe IP nie są tymi samymi urządzeniami, co bardzo popularne w dzisiejszych czasach kamery internetowe. W odrażeniu od tego typu urządzeń, kamery IP do prawidłowej pracy nie potrzebują podłączenia do komputera poprzez interfejs USB lub IEEE1394, co sprawia że możemy umieszczać je w dowolnym punkcie sieci komputerowej LAN/WAN/Internet. Kamery IP przed przesłaniem strumienia wideo siecią IP do centrum monitoringu poddają go lokalnej kompresji (H.264, MPEG-4, MJPEG), dzięki czemu zapewniają wysoką wydajność pracy, nawet podczas przesyłu sygnałów wideo w wysokiej rozdzielczości (kamery megapikselowe).

Kamery IP (cyfrowe) podobnie jak konwencjonalne kamery przemysłowe (analogowe) występują w różnych wersjach, różniących się od siebie wyglądem, parametrami użytkowymi oraz miejscem zastosowania. Podstawowe rodzaje kamer sieciowych IP:

  • Stałopozycyjne kamery IP – grupa urządzeń wizyjnych przystosowanych do pracy w sieci IP, posiadających stały korpus i obiektyw (odpowiednik analogowych, kompaktowych kamer przemysłowych). Ze względu na swoją konstrukcję kamery stałopozycyjne IP przeważnie stosuje się w miejscach, w których kamery telewizji przemysłowej mają być widoczne dla osób znajdujących się w strefie monitorowanej (stała konstrukcja sprawia, że zarówno kamera, jak i kierunek prowadzonej obserwacji jest dobrze widoczny dla osoby obserwowanej). Istotną cechą użytkową tego rodzaju kamer IP jest możliwość łatwej wymiany obiektywu (przeważnie posiadają mocowanie C/CS), dzięki czemu możemy je optymalnie przystosować do miejsca pracy.

  • IPOLIS

    Fot. Kamera stałopozycyjna IP z serii SNC-570 iPOLiS firmy Samsung

  • Kamery kopułkowe IP – bardzo popularna (wśród użytkowników i instalatorów systemów sieciowego monitoringu wizyjnego) grupa kamer sieciowych IP. Urządzenia tego typu posiadają półkulistą obudowę, która doskonale nadaje się do montażu sufitowego. Podstawową zaletą użytkową kopułkowych kamer IP jest duża dyskrecja prowadzonego nadzoru wideo (przyciemniana szybka maskująca kierunek prowadzonej obserwacji, niewielkie rozmiary), która sprawia że urządzenia tego typu rewelacyjnie sprawdzają się w miejscach, w których kamera powinna być praktycznie niezauważalna dla osób obserwowanych. Kamery kopułkowe IP przeważnie nie pozwalają na wymianę zastosowanego w nich układu optycznego (obiektywu). Nawet jeśli dany model pozwala na wymianę obiektywu jest ona znacznie ograniczona przez małą ilość miejsca pod obudową.

  • AXIS

    Fot. Kamera kopułkowa IP z serii AXIS M3011 firmy AXIS Communications

  • Kamery obrotowe i szybkoobrotowe IP (PTZ – Pan/ Tilt/ Zoom) – rodzaj kamer przeznaczonych do pracy w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Kamery obrotowe i szybkoobrotowe IP dzięki możliwości obrotu w poziomie i pochylenia w pionie oraz możliwości dokonania zbliżenia (zarówno optycznego, jak i cyfrowego) doskonale sprawdzają się w miejscach, w których konieczne jest śledzenie obserwowanych obiektów (np. systemy monitoringu wizyjnego dla obiektów sportowych). Podstawową różnicą między kamerami obrotowymi a szybkoobrotowymi jest prędkość i zakres obrotu. Dostępne w handlu kamery szybkoobrotowe IP oferują pełny obrót w zakresie 360 stopni do nieskończoności, natomiast kamery obrotowe bardzo rzadko pozwalają na dokonanie pełnego obrotu. Zarówno kamery obrotowe, jak i szybkoobrotowe IP są cyfrowymi urządzeniami wizyjnymi, które przystosowano do ciągłej pracy automatycznej (patrolowanie, panoramowanie), tzw. trasy strażnika.

  • Sony IPELA

    Fot. Kamera obrotowa IP z serii SNC-RZ25P IPELA firmy SONY

  • Kamery megapikselowe IP – cyfrowe urządzenia wizyjne dysponujące obraz w rozdzielczości równej, bądź większej od 1,3Mpix. Podstawową zaletą użytkową kamer megapikselowych IP jest możliwość wygenerowania bardzo szczegółowego obrazu, który pozwala na skuteczną identyfikację obserwowanych osób i przedmiotów. Ponadto, stosowanie kamer megapikselowych pozwala na obniżenie kosztów budowy instalacji CCTV, gdyż jedna kamera megapikselowa pracująca w rozdzielczości 1,3Mpix może skutecznie zastąpić nawet 4 kamery sieciowe IP, oferujące obraz w rozdzielczości VGA. Ze względu na możliwość wygenerowania obrazu o dużych rozmiarach, kamery megapikselowe IP bardzo dobrze sprawdzają się podczas monitorowania rozległych obszarów, w których zachodzi konieczność wideoweryfikacji osób i zdarzeń alarmowych. Kamery megapikselowe występują we wszystkich odmianach kamer IP (stałopozycyjne, kopułkowe, obrotowe, szybkoobrotowe, zintegrowane, bezprzewodowe).

  • AXIS

    Fot. Zintegrowana kamera megapikselowa IP z serii AXIS P1343-E (przeznaczona do pracy w środowisku zewnętrznym)

  • Kamery bezprzewodowe IP – grupa cyfrowych urządzeń transmitujących strumienie audio/video za pomocą bezprzewodowej sieci komputerowej WLAN. Praktycznie wszystkie dostępne w handlu kamery bezprzewodowe IP zapewniają obsługę standardu Wireless IEEE 802.11b/g, dzięki czemu są kompatybilne ze współczesnymi sieciami bezprzewodowymi z protokołem IP. Największą zaletą kamer IP tego typu jest łatwa i szybka instalacja (nie wymagają prowadzenia przewodów). Kamery bezprzewodowe IP idealnie nadają się do zastosowania w miejscach, w których prowadzenie przewodów transmisyjnych jest utrudnione lub niemożliwe.

AXIS 207W

Fot. Kamera bezprzewodowa IP AXIS 207W

Wszystkie z powyżej opisanych rodzajów kamer sieciowych występują w kilku odmianach, dzięki czemu zapewniają wysoką elastyczność w budowie sieciowych systemów telewizji przemysłowej (CCTV IP). Najczęściej spotykane wersje kamer sieciowych IP:

  • Do pracy ciągłej – kamery IP z wbudowaną funkcją Dzień/Noc umożliwiającą prowadzenie skutecznej obserwacji w zmiennych warunkach oświetleniowych (automatyczne dopasowanie trybu pracy do poziomu oświetlenia). W korzystnych warunkach oświetleniowych kamery IP z wbudowaną funkcją Dzień/Noc pracują w trybie kolorowym (dzień), natomiast gdy poziom oświetlenia spada poniżej pewnej wartości (czułości dla trybu kolorowego) automatycznie przechodzą w tryb czarno-biały (noc – zwiększona czułość na oświetlenie). Ponadto, przy skrajnie niskim poziomie oświetlenia można stosować reflektory podczerwieni IR, dzięki którym kamery mogą pracować w całkowitych ciemnościach. Należy jednak pamiętać, że reflektory podczerwieni można stosować jedynie w przypadku kamer z mechanicznie odsuwanymi filtrami podczerwieni IRCut.

  • Wandaloodporne – kamery IP w specjalnych obudowach, chroniących ich wnętrze przed uszkodzeniami mechanicznymi, np. aktami wandalizmu. Obudowy tego typu kamer są produkowane z solidnych materiałów, cechujących się podwyższoną odpornością na uszkodzenia. Przeważnie dostępne na rynku wandaloodporne kamery IP posiadają obudowy zgodne z normą IP66.

  • Odporne na warunki atmosferyczne – urządzenia posiadające specjalne obudowy, które pozwalają na prawidłową i bezawaryjną pracę w trudnych warunkach atmosferycznych. Odporne na nasłonecznienie, wilgotność, zakurzenie, itd. Bardzo często na sowim wyposażeniu posiadają wbudowaną grzałkę i wentylator, co pozwala na uzyskanie optymalnej temperatury pracy (możliwość bezawaryjnej pracy w bardzo niskich i wysokich temperaturach). Przeznaczone do pracy w środowisku zewnętrznym.

Warto również wspomnieć, że duża część dostępnych na rynku kamer sieciowych IP oferuje obsługę standardu PoE (ang. Power over Ethernet), dzięki czemu mogą być zasilane bezpośrednio z sieci komputerowej, co znacznie ułatwia i przyspiesza ich instalację (transmisja danych i zasilanie realizowane za pomocą tego samego przewodu).

PoE
Schemat przedstawiający zasilanie kamer sieciowych IP za pomocą technologii PoE (ang. Power over Ethernet)



...wróć