Jesteś tutaj: » »

Ochrona obiektów sportowych

Ochrona obiektów sportowych

Zapewnienie dostatecznej ochrony stadionów podczas meczy czy innych wydarzeń sportowych to bardzo duże wyzwanie. Zadbanie o właściwy poziom bezpieczeństwa sportowców, kibiców oraz całego personelu wymaga doskonałych umiejętności organizacyjnych oraz dużego zaangażowania. Bo przecież odpowiadanie za bezpieczeństwo tak pokaźnej grupy ludzi nie jest rzeczą błahą. Planując cały system nadzoru należy wytyczyć zadania jakie ma spełniać system monitoringu. Oczywiście sprawa priorytetowa to ochrona osób odwiedzających obiekt sportowy, zawodników oraz pracowników. Równie istotna jest ochrona wyposażenia stadionu czy kortu tenisowego, wszelkich urządzeń i rzeczy wartościowych. Nie należy zapominać także o zapewnieniu bezpieczeństwa w szatniach oraz obszarach o ograniczonym publicznym dostępie. Nadzorem powinny zostać objęte siłownie, bufety, biura, a także wejścia i trybuny. I co istotne system monitoringu musi umieć zidentyfikować podejrzane osoby i śledzić ich ruch. Aby podołać tym wszystkim zadaniom warto wybrać nowoczesny system nadzoru, które oferuje proste rozwiązania, a jednocześnie wspiera innowacyjne technologie.


pociag

Dbając o odpowiednią ochronę obiektów sportowych należy wybrać megapikselowe kamery o wysokiej rozdzielczości, które będą bezawaryjnie pracować zarówno w dzień jak i w porze nocnej. Ważne, aby prowadziły nadzór nie tylko na otwartej przestrzeni, ale także wewnątrz budynków. Warto zdecydować się na zakup kamer nieprzerwanie działających w ekstremalnych warunkach pogodowych. Padający deszcz, grad czy kurz nie powinien zakłócić ich pracy. Dobrze, aby korzystały z przetwornika obrazu o wysokiej czułości, który pozwoli uzyskać wyraźne nagrania nawet przy słabym lub bardzo jasnym świetle. Dobrym rozwiązaniem będzie również wybranie sprzętu z funkcją ExDR (ang. Extended Dynamic Range – rozszerzony zakres dynamiki). Zazwyczaj część trybun jest kryta, a część odsłonięta. W słoneczny dzień mamy do czynienia z głębokimi cieniami i bardzo jasnymi, oświetlonymi obszarami. W takich warunkach rozpoznanie twarzy kibiców jest bardzo trudne. I właśnie tutaj z pomocą przychodzi funkcja ExDR, która sprawia, że przetwornik jest dwukrotnie naświetlany (z dłuższym i krótszym czasem migawki). Powstające później nagrania to efekt kompilacji tych dwóch obrazów. Dzięki temu zabiegowi wyraźne stają się zarówno zacienione, jak i mocno oświetlone fragmenty sceny. Prowadzenie identyfikacji osób bądź przedmiotów umożliwia również funkcja ePTZ. Dzięki niej możliwe jest szybkie przybliżenie obrazu strefy docelowej, bez konieczności fizycznego poruszania kamerą.


pociag

Doskonałym rozwiązaniem dla systemów monitoringu z dużą liczbą kamer są interaktywne mapy 3D. Wszystkie ikony kamer nanoszone są na podkład, a obraz przez nie generowany wyświetlany jest w tym samym oknie. To duże udogodnienie zwłaszcza dla operatorów, gdyż mogą wygodnie monitorować całą przestrzeń, bez konieczności przełączania się pomiędzy poszczególnymi widokami kamer. Interaktywne mapy 3D dają możliwość wyświetlenia bądź ukrycia nazwy kamery oraz jej pola widzenia, a także zmiany kąta nachylenia mapy w celu lepszej identyfikacji. Ważną sprawą jest również odpowiednie rozmieszczenie urządzeń nadzorujących. W celu ograniczenia dostępu do kamer warto zainstalować je w górnych partiach pomieszczeń. Istotne są również stabilne uchwyty (najlepiej metalowe), które nie będą wrażliwe na uderzenie piłki.

Odpowiednio dobrany monitoring obiektów sportowych podniesie poziom bezpieczeństwa na meczach czy innych wydarzeniach. Dzięki temu tego typu imprezy staną się dostępne dla wszystkich fanów sportu.


Zobacz również nasze inne artykuły