Jesteś tutaj: » »

Projektor Sony VPL-VW1000ES otwiera drzwi do rozdzielczości 4K

Projektor Sony VPL-VW1000ES otwiera drzwi do rozdzielczości 4K

Rozdzielczość 4k powoli wchodzi do faktycznego użycia. Sony zaprezentowało pierwszy projektor o rozdzielczości skutecznej obrazu na poziomie 4096x2160. To czterokrotnie więcej pikseli niz obecnie królujący standard FullHD 1080p (1920x1080) oraz aż dwudziestokrotnie więcej niż standard DVD (720x480).

Projektor VPL-VW1000ES oferuje soczewkę z powiększeniem 2:1, możliwość wyświetlania obrazu 3D oraz nowatorskie matryce SXRD. Urządzenie wyposażono również w upscaler obrazu, który teoretycznie powinien konwertować filmy 1080p do standardu 4K. Niestety, zgodnie z relacjami upscaler działa równie dobrze, co wszystkie inne. Otrzymane obrazy są pozbawione głębi, kolory zostają zniekształcone w nienaturalny sposób a wygładzanie obrazu męczy oczy.

Projektor podobno dobrze wyświetla nie tylko specjalnie spreparowane, pełne detali filmy z flamingami dumnie brączącymi w spokojnej wodzie. Dziennikarze, którzy mieli okazję zapoznać się z projektorem na targach CEDIA w Indianapolis, mieli okazję obejrzeć film "Amazing Spiderman" nakręcony przez Sony Entertainment kamerami, a jakże, Sony 4K. Z tego, co nam wiadomo, nikt nie narzekał.

Standard 4K oznacza proporcje obrazu 1,85:1. To z kolei przekłada się na 200 calowy ekran o wymiarach 4,5 na 2 metry. Już na pewno nie usiądziecie 2 metry od telewizora bez bólu karku związanego z bezustannym rozglądaniem się po powierzchni zajmowanej prez obraz. Przy przekątnej rzędu stu cali projektor umożliwi wyświetlanie 50 pikseli na cal. Jasność? Nic szczególnego - 2000 lumenów, czyli połowa tego, co oferują obecnie porządne kompaktowe urządzenia.

Dochodzimy do sedna. Sedna, które skutecznie zniechęci potencjalnych nabywców od przesiadania się na standard 4K. Projektor VPL-VW1000ES kosztuje w tej chwili niebotyczne 30 000 dolarów. Sony na razie pokazało, co jest możliwe. Na popularyzację standardu i rozsądniejsze ceny musimy jeszcze sporo poczekać.


Zobacz również nasze inne artykuły