Jesteś tutaj: » »

Na co zwrócić uwagę przy zakupie karty pamięci

Na co zwrócić uwagę przy zakupie karty pamięci

Obecnie właściwie każde urządzenie mobilne (aparat, telefon, tablet, konsola) daje możliwość rozszerzenia pamięci wewnętrznej o dodatkową ilość miejsca. Aby użytkownik na swoim sprzęcie mógł pomieścić wszystkie zdjęcia czy filmiki niezbędny jest zakup karty pamięci.

Rodzaje kart pamięci:


  • karty SD (Secure Digital): obecne są na runku już od 1999 roku i cieszą się największą popularnością wśród konsumentów. Dysponują przełącznikiem zabezpieczającym dane. Ich maksymalna pojemność może wynieść 2 GB. Polecane są do telefonów komórkowych, aparatów cyfrowych, palmtopów czy nawigacji GPS. Karty SD występują w kilku rozmiarach: SD - 32x24x2,1 mm; microSD - 15x11x1,0 mm; miniSD - 21,5x20x1,4 mm.

  • karty CF (CompactFlash): na rynku pojawiły się w 1994 roku i z powodzeniem używane są do dzisiaj. Można je kupić w dwóch rozmiarach: 42,8×36,4×3,3 mm lub 42,8×36,4×5,5 mm. Maksymalna pojemność to 128 GB. Stosowane są głównie w cyfrowych aparatach fotograficznych.

  • karty M2 (Memory Stick Micro): charakteryzują się zmniejszonymi rozmiarami (15x12,5x1,2 mm) oraz zwiększoną pojemnością (do 16 GB). Z reguły rekomendowane są do mniejszych urządzeń (telefony komórkowe czy palmtopy).

  • karty SDHC (Secure Digital High Capacity): to rodzaj kart SD wyróżniający się zwiększoną pojemnością (od 4 do 32 GB). Niestety odznaczają się niższą prędkością przesyłu danych. Karty SDHC dostępne są w kilku rozmiarach: SDHC – 32x24x2,1 mm; miniSDHC – 21,5x20x1,4 mm oraz microSDHC – 15x11x1,0 mm. Dobrze sprawdzą się w aparatach cyfrowych czy telefonach komórkowych. Starsze urządzenia nie zawsze obsługują ten format.

  • karty SDXC (Secure Digital Extended Capacity) – to bardzo szybkie oraz niezwykle pojemne karty. Najmniejsza z nich charakteryzuje się pojemnością w granicach 32 GB, natomiast górny pułap wynosi 2 TB. Karty te formatowane są w standardzie exFAT, który nie jest rozpoznawalny przez starsze systemy operacyjne (np. Windows XP).

Pojemność


Użytkownicy mogą zakupić jedną kartę o dużej pojemności lub kilka o mniejszej pojemności. W drugim przypadku awaria jednej z kart nie sprawi, że utracimy wszystkie dane. Oczywiście pojemność w dużej mierze zależy od tego co będziemy zapisywać na karcie. Jedna minuta filmu nakręconego w rozdzielczości Full HD może zająć nawet 250-300 MB. Równie szybko karta zapełniona zostanie w przypadku fotografowania oraz zapisywania zdjęć w plikach RAW. W tym wypadku warto wybrać kartę o pojemności 16 GB lub 32 GB. Tymczasem na wyjazdy urlopowe można zabrać ze sobą kilka kart, aby mieć pewność, że wszystkie chwile zostaną uwiecznione. Natomiast jeśli robimy i zapisujemy zdjęcia w plikach JPG można sięgnąć po dwie karty o pojemności 2 GB. W przypadku okazjonalnego nagrywania filmów HD absolutnym minimum będzie 8 GB.


poj

Szybkość


Producenci bardzo różnie oznaczają prędkości kart. Najbardziej jasne oznaczenia mają karty SD. W tym wypadku możemy spotkać się z wartością klasy wpisaną w literkę C.

Dostępne współcześnie klasy szybkości:


  • klasa 2: minimum 2 MB/s,
  • klasa 4: minimum 4 MB/s,
  • klasa 6: minimum 6 MB/s,
  • klasa 10: minimum 10 MB/s.

W przypadku kart HC i XC można spotkać się z cyfrą 1 wpisaną w literkę U. Oznacza to standard UHS Speed Class gwarantujący transfer na maksymalnym poziomie do 104 MB/s.


szybkosc


Zobacz również nasze inne artykuły