Jesteś tutaj: » »

Nie ma iPhone 5. Apple zaprezentował iPhone 4S!

Nie ma iPhone 5. Apple zaprezentował iPhone 4S!

Przed wczorajszą konferencją Apple w Cupertino, California wszyscy liczyli na uroczyste ogłoszenie wprowadzenia do produkcji piątej już generacji smartphone'a iPhone. Zaprezentowany produkt, mimo kilku kluczowych zmian, został jednakże opatrzony nazwą 4S. Telefon Apple wciąż czeka na pełną piątą generację.

Najważniejszą zmianą w telefonie jest nowy procesor typu System-on-chip - Apple A5. W układzie zawarto dwa układy ARM Cortex-A9 wraz z akceleratorami NEON SIMD oraz grafikę PowerVR SGX543MP2 o dwóch rdzeniach. Jest to bardzo duży skok w wydajności telefonu, który zaowocuje rozbudowanymi aplikacjami i, miejmy nadzieję, całą masą nowych funkcjonalności.

Kolejnym punktem na pewno jest system iOS 5. Tu zaskakuje ilość wprowadzonych usprawnień, która zgodnie z informacjami producenta wynosi aż 200. Nowe funkcje to, między innymi, centrum powiadomień (możliwość wyświetlania wszystkich powiadomień na raz w jednym miejscu), system iMessage (usługa pozwalająca na łatwą wymianę informacji i multimediów między użytkownikami iOS 5). Nam najbardziej przypadł do gustu interfejs komunikacji głosowej Siri.

Siri nie tylko rozpoznaje, co się do niego mówi. Potrafi również, oczywiście na tyle, na ile to możliwe, "zrozumieć" kontekst. Rozmowa z telefonem jest dzięki temu bardziej intuicyjna i nie ogranicza się do zwrotów zawartych w instrukcji. Aplikacja pozwala na intuicyjne tworzenie wpisów w kalendarzu, wysyłanie SMS, wybieranie numerów, tworzenie notatek, przeglądanie internetu, korzystanie z nawigacji... Taką wyliczankę moglibyśmy kontynuować w nieskończoność.

Użytkownicy modeli iPhone 4 oraz iPhone 3GS będą mieli możliwość bezpłatnej aktualizacji systemu do wersji 5.

Sprzętowo dodano wsparcie HSDPA o prędkości pobierania 14,4 Mb/s i wysyłania 5,8 Mb/s. Podróżnicy docenią komunikację nie tylko w standardzie GSM, ale również CDMA. Nowy jest także aparat o rozdzielczości 8MPix i matrycą CMOS. Efektywna rozdzielczość to 3264x2448 oraz pięciogrupowy obiektyw z minimalną przesłoną na poziomie f/2.4. Poza robieniem zdjęć, aparat pozwala również na nagrywanie filmów HD 1080p przy wykorzystaniu stabilizacji obrazu. Dostęp do aparatu jest możliwy nawet przy zablokowanym ekranie. Do szybkiego zrobienia zdjęcia służy przycisk podniesienia głośności.

iPhone 4S dostępny będzie w kolorach białym i czarnym. Ceny w stanach zaczynają się od 199$ za model 16GB i kończą na 399 za model 64GB. Od piątku 14 października zamówienia na telefon składać będzie można w USA, Australii, Kanadzie, Francji, Niemczech, Japonii i Wielkiej Brytanii. Następnie telefon zostanie wprowadzony do oferty w 22 kolejnych krajach. Niestety, ani słowa o Polsce, co jest stosunkowo dziwne, zważywszy na fakt, iż oficjalna premiera na Słowacji i Słowenii, Litwie czy Łotwie została już potwierdzona. Jak zwykle zostaliśmy na szarym końcu stawki.


Zobacz również nasze inne artykuły