Jesteś tutaj: » »

Monitoring wizyjny IP

Współczesne systemy telewizji przemysłowej (CCTV) w znacznym stopniu odbiegają od swojego pierwowzoru, który zakładał wykorzystanie prostych kamer analogowych i magnetowidów VCR do zapisu materiałów wideo. Obecnie, ze względu na coraz większe oczekiwania użytkowników oraz dynamiczny rozwój technologii generowania, obróbki i zapisu obrazów, analogowe urządzenia CCTV powoli przechodzą do przeszłości. Ich miejsce coraz częściej zastępują urządzenia cyfrowe, które konstrukcyjnie są przystosowane do bezpośredniej pracy w sieciach IP, a dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii w znacznym stopniu zwiększają skuteczność działania oraz wygodę obsługi systemów telewizji przemysłowej.

W obecnej sytuacji stosowanie analogowych systemów monitoringu wizyjnego nie jest najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z dużymi obiektami lub kompleksami obiektów (np. osiedle mieszkaniowe), w których poszczególne elementy systemu znajdują się od siebie w dużych odległościach. W takich przypadkach jedynym słusznym rozwiązaniem, zarówno ze względów funkcjonalnych, jak i jakościowych, jest budowa nowoczesnych systemów telewizji przemysłowej (tzw. monitoring IP), które zakładają wykorzystanie sieci IP i cyfrowych kamer przemysłowych.

System monitoringu IP

Decydując się na budowę systemu CCTV w technologii IP należy nie tylko odpowiednio dobrać poszczególne urządzenia, ale także zaprojektować sieć IP w taki sposób, aby zapewniała prawidłową ich pracę. Ważne podczas projektowania sieci CCTV IP jest podstępowanie z ogólnie przyjętymi wytycznymi. Podczas projektowania sieci CCTV IP ważnym czynnikiem jest zapewnienie nadmiarowej przepustowości, co pozwala na uzyskanie odpowiedniej skalowalność dla instalacji monitoringu wizyjnego. Sieć IP dla instalacji monitoringu wizyjnego powinna nie tylko zapewniać prawidłową pracę systemu dla zadanej liczby kamer, ale także zapewniać poprawność działania instalacji nawet gdy zostanie ona rozbudowana o dodatkowych kilka/kilkanaście kamer megapikselowych. Z tego też względu budują sieć IP dla monitoringu wizyjnego warto pomyśleć o zastosowaniu przełączników sieciowych posiadających nadmiarową ilość gniazd Ethernet 10/100/1000, do których w łatwy sposób możemy podłączyć kolejne kamery bez konieczności rozbudowy istniejącej infrastruktury sieciowej. Takie podejście pozwoli na obniżenie kosztów w przypadku ew. rozbudowy systemu. Warto także pomyśleć o zastosowaniu przełączników sieciowych oferujących obsługę technologii PoE (ang. Power over Ethernet), dzięki czemu będzie można stosować kamery IP z obsługą tej technologii, co znacznie skraca czas ich instalacji oraz obniża koszty budowy całego systemu. Ponadto, stosowany rejestrator sieciowy powinien obsługiwać większą liczbę strumieni wideo z kamer IP niż ta zakładana, dzięki czemu możemy rozbudować system o kolejne kamery bez konieczności kupna dodatkowego lub wymiany wykorzystywanego rejestratora.

Na koniec należy również dodać, że od tego w jaki sposób zostanie wykonana sieć IP (niezależnie od czy mamy do czynienia z jednym, czy z kilkoma obiektami) zależy zarówno funkcjonalność, jak i skuteczność działania budowanych na jej bazie systemów telewizji przemysłowej CCTV IP.


Zobacz również nasze inne artykuły